Ocel Damasteel

Tajemství švédské oceli Damasteel

Ve Švédsku umí vyrobit kvalitní mobilní telefony, bezpečná auta, praktický, designový nábytek i módu a vyznají se také v kovářském řemesle a zpracování oceli. A právě díky ocelářskému průmyslu se Švédsko v mnoha ohledech rozvinulo v moderní, mezinárodně konkurenceschopnou společnost. Postupy výroby té nejkvalitnější oceli znají dokonale, stejně jako techniku kovářského svařování – vrstvení dvou druhů oceli na sedm listů, kterou dlouho vyvíjeli a vylepšovali. Výsledkem je damašková ocel vysoké kvality, jejíž výroba vyžaduje nejlepší kovářské řemeslo a je důkazem dokonalého řemeslného zpracování.

Zpracování oceli se Švédové věnují zejména v oblasti severního Upplandu, kde se nachází celá řada vesnic proslulých železářským průmyslem. V roce 1676 začali u mlýna v Söderforsu vyrábět kotvy, a to novou technikou svařování, díky níž byly konečné produkty daleko silnější a kvalitnější než cokoli, co zde v minulosti vykovali. Ve vesnici se rychle rozvíjelo několik ocelářství. Některé z nich, včetně společností Scana Steel a Erasteel, navazují na ocelářskou tradici Söderforsu ještě dnes.

A byla to právě společnosti Erasteel, která v roce 1992 iniciovala spolupráci, jež vedla k vytvoření nové společnosti a získání mezinárodního patentu. Per Billgren z Erasteelu a kovář a nožíř Kaj Embretsen společně vyvinuli metodu pro výrobu vysoce legované damaškové vzorované oceli, a to metodou práškové metalurgie. Poté, co na konferenci EPMA v Paříži v roce 1994 získali cenu „Inovace roku“, podnikli kroky k založení společnosti Damasteel®. Damasteel® je dnes nejmladší ocelářskou společností v renomované oblasti Söderfors, která má přes 300 let dlouhou tradici výroby oceli. Zdejší kováři vynikají zkušenostmi i vysokou odborností v oblasti výroby i designu oceli, což dokládá také mezinárodní patent na výrobu damaškové vzorované oceli.

V Damasteel® prostřednictvím moderní práškové metalurgie dokážou vyrobit dokonce i nerezovou damaškovou ocel, což není v běžných kovárnách vůbec možné. Platí, že čím „nerezovější“ ocel potřebujeme, tím více příměsi uhlíku výrobní proces vyžaduje. Teplota tání oceli je 1539 °C, teplota tání uhlíku neuvěřitelných 3642 °C. Takovou výhní klasická kovářská dílna nedisponuje, její maximum se pohybuje nanejvýš okolo 1300 až 1400°C. Například vysoká pec ve Škodovce hřeje „jen“ na 1800 °C. Švédové to zkrátka umí, a tak se kvalitní damascénská ocel kuje právě ve Švédsku, odkud se dováží do celého světa. Tuhle nerezovou, mimořádně silnou a odolnou damacénskou ocel s překrásnou kresbou objednává i Michal Čiliak pro výrobu svých per.

2020 „Byla to dlouhá cesta, ale rozhodně stála za to! Na světě je první limitovaná edice opravdu luxusních per z mé dílny, při jejichž výrobě jsem použil nenapodobitelnou a nesmírně kvalitní damaškovou ocel od švédské značky Damasteel®. Nikdo damaškovou ocel neumí vyrobit lépe a kvalitněji než právě kováři v Damasteel®.  V mé nabídce bude per s použitím tohoto materiálů jen několik, protože se jedná o opravdu exkluzivní produkty pro výjimečné zákazníky. V plánu jsou i série o více kusech z klasické nerezové oceli a bronzu, které budou dostupnější, přesto však pro zákazníky, co si potrpí na výjimečné produkty.“

 

 

2021 „Nová edice "Fenja Editon 2021" je konečně na světě! Sám se někdy divím, jak dlouho mi trvá tuto záležitost dokončit, ale výrobní proces těchto skvostných per je prostě zdlouhavý a celé je to poměrně dost složité. Není to závislé jen ne mě, například výroba materiálu v podobě damascenských tyčí od švědského Damasteel® trvala tentokrát 3 měsíce, protože design tyčí Fenja, byl v době nákupu jejich velkou novinkou. V podstatě se dá říci, že každý úsek výrobního procesu trval vždy týdny až měsíce, protože ne vše se děje u mě v dílně a než jsou díly hotové, několikrát procestují Česko a navštíví specialisty jako je třeba proces kalení a další záležitosti, které výrobní proces vyžaduje. Co je na tom všem ale skvělé, že můžu říci, že kromě vykování damascenských tyčí, které je v uvozovkách "tou kratší částí" výrobního procesu, jsou pera ryze českým produktem a já vám mohu konečně představit 15 prvotřídních per pro ty nejnáročnější z Vás.