Ocel Damasteel

Tajemství švédské oceli Damasteel

Ve Švédsku umí vyrobit kvalitní mobilní telefony, bezpečná auta, praktický, designový nábytek i módu a vyznají se také v kovářském řemesle a zpracování oceli. A právě díky ocelářskému průmyslu se Švédsko v mnoha ohledech rozvinulo v moderní, mezinárodně konkurenceschopnou společnost. Postupy výroby té nejkvalitnější oceli znají dokonale, stejně jako techniku kovářského svařování – vrstvení dvou druhů oceli na sedm listů, kterou dlouho vyvíjeli a vylepšovali. Výsledkem je damašková ocel vysoké kvality, jejíž výroba vyžaduje nejlepší kovářské řemeslo a je důkazem dokonalého řemeslného zpracování.

Zpracování oceli se Švédové věnují zejména v oblasti severního Upplandu, kde se nachází celá řada vesnic proslulých železářským průmyslem. V roce 1676 začali u mlýna v Söderforsu vyrábět kotvy, a to novou technikou svařování, díky níž byly konečné produkty daleko silnější a kvalitnější než cokoli, co zde v minulosti vykovali. Ve vesnici se rychle rozvíjelo několik ocelářství. Některé z nich, včetně společností Scana Steel a Erasteel, navazují na ocelářskou tradici Söderforsu ještě dnes.

A byla to právě společnosti Erasteel, která v roce 1992 iniciovala spolupráci, jež vedla k vytvoření nové společnosti a získání mezinárodního patentu. Per Billgren z Erasteelu a kovář a nožíř Kaj Embretsen společně vyvinuli metodu pro výrobu vysoce legované damaškové vzorované oceli, a to metodou práškové metalurgie. Poté, co na konferenci EPMA v Paříži v roce 1994 získali cenu „Inovace roku“, podnikli kroky k založení společnosti Damasteel®. Damasteel® je dnes nejmladší ocelářskou společností v renomované oblasti Söderfors, která má přes 300 let dlouhou tradici výroby oceli. Zdejší kováři vynikají zkušenostmi i vysokou odborností v oblasti výroby i designu oceli, což dokládá také mezinárodní patent na výrobu damaškové vzorované oceli.

V Damasteel® prostřednictvím moderní práškové metalurgie dokážou vyrobit dokonce i nerezovou damaškovou ocel, což není v běžných kovárnách vůbec možné. Platí, že čím „nerezovější“ ocel potřebujeme, tím více příměsi uhlíku výrobní proces vyžaduje. Teplota tání oceli je 1539 °C, teplota tání uhlíku neuvěřitelných 3642 °C. Takovou výhní klasická kovářská dílna nedisponuje, její maximum se pohybuje nanejvýš okolo 1300 až 1400°C. Například vysoká pec ve Škodovce hřeje „jen“ na 1800 °C. Švédové to zkrátka umí, a tak se kvalitní damascénská ocel kuje právě ve Švédsku, odkud se dováží do celého světa. Tuhle nerezovou, mimořádně silnou a odolnou damacénskou ocel s překrásnou kresbou objednává i Michal Čiliak pro výrobu svých per.

„Byla to dlouhá cesta, ale rozhodně stála za to! Na světě je první limitovaná edice opravdu luxusních per z mé dílny, při jejichž výrobě jsem použil nenapodobitelnou a nesmírně kvalitní damaškovou ocel od švédské značky Damasteel®. Nikdo damaškovou ocel neumí vyrobit lépe a kvalitněji než právě kováři v Damasteel®.  V mé nabídce bude per s použitím tohoto materiálů jen několik, protože se jedná o opravdu exkluzivní produkty pro výjimečné zákazníky. V plánu jsou i série o více kusech z klasické nerezové oceli a bronzu, které budou dostupnější, přesto však pro zákazníky, co si potrpí na výjimečné produkty.“