Jak(é) vybrat pero a krabičku

Nejmenší detail dokáže udělat největší rozdíl. Aby byl rozdíl co možná nejpozitivnější, podíváme se v tomhle článku na to, jak vybrat dřevěné pero a jeho krabičku. Nejvíce se budeme věnovat především dřevu - jeho vlastnostem, druhům a výhodám i nevýhodám, které jednotlivé druhy nabízí. 

Styloví gentlemani vědí, že správné kombinace a detaily jsou velmi důležité. Ví to samozřejmě i každá elegantní dáma. Doplňky jsou mnohdy stejně zásadní jako zbytek oděvu. Zprvu zanedbatelná drobnost může pokazit celkový dojem, nebo ho v opačném případě vynést do nebes. Jaké pero zvolit, aby pozvedlo váš styl ještě výš a jakou vybrat k dřevěnému peru krabičku? Napoví následující řádky.

Platí nepsané pravidlo o kombinaci stejné barvy kůže bot, pásku a dokonce i řemínku hodinek, případně kůže aktovky. Pásek by zkrátka měl barevně ladit s botami, případně i taškou nebo peněženkou. Nemusí jít o naprosto stejný odstín, ale neměl by se razantně odlišovat. A když už si potrpíte na detaily, vhodně vybraným perem v kombinaci s krabičkou vše dotáhnete k naprosté dokonalosti. Jen si to představte.

Kožená nebo dřevěná krabička?

Všechna pera z mé dílny ošetřuji několika vrstvami vysoce kvalitního „tvrdého voskového oleje“ a jsou omyvatelná, takže můžete vybírat podle svého vkusu a nenechat se odradit od světlých odstínů. Pero se vyplatí objednat rovnou i s krabičkou, která představuje „další ochrannou vrstvu“. V mé nabídce najdete kromě kožených obalů také dubovou a bukovou krabičku na pero. Obě jsou vyrobené z masivního dřeva, a mimo ochrannou funkci poslouží také jako stojánek na váš stůl. Ještě připomínám, že také do krabiček i pouzder pro vás můžu gravírovat, a pomoct vám tak zanechat ještě osobnější dojem z dárku, který se pohybuje na hranici se zaručeným úspěchem. 

Buková krabička

Tu doporučuji párovat s pery ze světlých nebo světle hnědých dřevin, či s exotickou dřevinou Padouk. Bukové dřevo je tvrdé, málo pružné a poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, ovšem naolejováním získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté. Na bukové krabičce výborně vynikne gravírování vašeho přání, nebo jiný text, který si zvolíte.

Dubová krabičku

Ideální na párování s pery z tmavě hnědých dřevin a dále také s českým švestkovým dřevem. Dubová krabička je opravdu pevný kus dřeva, který odolá vrtochům počasí. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z českých dřev nejdéle vzdoruje střídání vlhka a sucha a dobře se lepí a moří. Dubová krabička je stylová a taktéž na ní můžete dobře gravírovat jméno, přání nebo jiný text.

Kožené pouzdro na pero

Kromě dřevěných krabiček můžete zvolit také koženou variantu, která je ručně dělaná přímo v Plzni. V nabídce najdete různé barvy od tmavě hnědé přes světlejší až po černou nebo třeba růžovou. Kožené pouzdro je praktičtější, když budete pero přenášet z jednoho místa na druhé a nechce se vám “tahat” s dřevěnou cihlou. Rovněž vám na pouzdro můžu vygravírovat iniciály či různé vzkazy a přání. 

Jaký vybrat druh dřeva?

V mé dílně pracuji s více než 20 druhy dřeva. Volit můžete z výběrové selekce světlých i tmavých odstínů hnědé a můžete se rozhodnout, zda to bude dřevo z českých luhů a hájů, nebo z končin exotických - jako například tmavé africké dřevo wengé či cihlově hnědé až červené africké dřevo padouk. Kombinovat lze cokoli. Záleží pouze na vašem vkusu, respektive na vkusu toho, komu pero vybíráte jako dárek.

Velmi světlá nebo světle hnědá dřeva:

tis, jasan, dub, jabloň, hruška, olivovník, třešeň

Tmavě hnědá dřeva:

ořešák, wengé

Teplé odstíny hnědé:

padouk, švestka

Vlastnosti dřeva podle barvy:

Tvrdost, pevnost, vzácnost, pružnost nebo odolnost proti nečistotám. Nejčastěji se člověk při výběru pera nebo krabičky zaměřuje na barvu a zbytek vlastností pomíjí. Věděli jste třeba, že výhodou tmavých per je, že na nich nejsou tolik vidět případné nečistoty? Některé dřeviny jsou zase odolnější proti pádu na zem a odření, takže pokud jsou vaše ruce trochu olšové (zdůrazňuji, ne doslova), sáhněte raději po tvrdší dřevině. Které dřeviny jsou tvrdé, se dozvíte už brzy.

Jak poznáte, které dřevo je pro vás to správné?

Během let jsem si všiml dvou nejčastějších skupin zákazníků. Jsou lidé, kteří vybírají takzvaně na první dobrou. Vidí pero nějakého typu a když úspěšně projde základní otázkou líbí/nelíbí, odchází s novým perem v náprsní kapse a úsměvem na tváři. Tomuhle emočnímu způsobu výběru mají lidé často tendenci se vyhýbat, ale pravdou je, že “pravidlo prvního vybraného” je velice efektivní a i po delším přezkoumávání alternativ má člověk tendenci vrátit se k tomu, co ho oslovilo napoprvé.

Také proto, že čtete tyhle řádky, si ale spíš říkám, že patříte do té druhé skupiny. Té, která si vybírá na základě delší rozvahy, po pečlivém prozkoumání všech alternativ. Do skupiny, která nenechává nic náhodě, ale zároveň díky tomu odchází s perem, u nějž má stoprocentní jistotou, že bylo tou správnou volbou. K té vás dovede i následující výpis vlastností dřevin od dubu po padouk.

Druhy dřeva v nabídce

V následujících řádcích vám představím jednotlivé druhy dřeva podle jejich barev a vlastností, které mohou ovlivnit váš konečný výběr, aniž byste si to předem pomysleli.

Bukové dřevo 

Je tvrdé, těžké, málo pružné a poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získává charakteristickou tmavší barvu. Buk se používá v nábytkářství převážně pro „levnější“ využití, např. na překližky. Nejvíce ho však proslavila firma Thonet svými slavnými „thonetkami“, židlemi z ohýbaného dřeva, které se stále vyrábějí. Buk nemusí vlhkost a časté střídání vlhka se suchem.

Dubové dřevo

Dlouhodobě patří k nejžádanějším druhům dřevin. Má poměrně úzkou, světle hnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. Využívá se jak v masivu, tak i na krájení dýh. S dubem pracují řezbáři a sochaři, dá se řezat dláty i napříč vláknům. Dobře se lepí i moří.

Ořechové dřevo

Je velmi ceněné, přičemž velký zájem mají dýhárny zejména o starší stromy. Kresba ořechu je opravdu nezaměnitelná a bez nadsázky platí „co kus, to originál“ - stejně jako v případě per v mé nabídce. Barva jádra se odvíjí od půdních podmínek, nejčastěji je však tmavohnědé s jasným černým oddělením od bělu. I barva ohraničení závisí na půdě (někdy může být až do červena). Ořechové dřevo je hodně tvrdé a svou vysokou trvanlivostí často předčí i dub. Dobře se obrábí a soustruží a výborně ohýbá.

Třešňové dřevo

Stejně jako všechny ovocné dřeviny, také třešeň se vyznačuje stejnoměrnou hustotou a zajímavou kresbou. Běl je žlutá, jádro červenohnědé s barevnými záběhy, které jsou u mladšího dřeva šedozelené, u starších stromů krvavě červené. Dřevo je slabě lesklé, snadno se moří a výborně leští. Patří k nejžádanějším dřevům pro nábytkářství, protože je jemně pórovité, pevné, odolné a lehce opracovatelné. Používá se na dýhy, v řezbářství a soustružnictví.

Dřevo hrušně

Je velmi tvrdé (mezi ovocnými stromy nejtvrdší), pevné a má šedě-hnědou barvu s bílými tóny. U starších stromů zbarvení jádra dřeva přechází až do červených odstínů. Hrušeň je z hlediska kresby dřeva díky složení vláken velmi jemná a příjemná. V řezu má hrušeň pravidelnou kresbu, která se hodí k využití v dekorativním nábytkářství i pro výrobu obložení, dekorací a hudebních nástrojů.

Dřevo jabloně

Je těžké a tvrdé, ale dobře opracovatelné. Zbarvení bývá hodně proměnlivé, zatímco běl je narůžovělá, jádro červenohnědé. Pro mnohé vysoce dekorativní jabloň někdy obsahuje výrazně tmavá místa. To se však nepovažuje za vadu dřeva, ale jako zajímavý barevný efekt. Díky svému specifickému zbarvení jabloň vynikne v detailech. Pro své silné ovocné aroma je jabloňové dřevo velmi vyhledávané na uzení.

Švestkové dřevo

Pevné, velice tvrdé a má hodně hustě rozmístěné letokruhy. Švestky bývají malé a často hodně pokroucené, takže se využívají pouze menší a rovnější kusy. Ty se musí sušit velice pomalu a hodně zatížené, protože mají sklon praskat. Zvláštností švestkových stromů je, že pokud uschly ve stoje, mají jádro vínově, až mahagonově hnědé, někdy s plynulým přechodem do fialových odstínů. Švestkové dřevo je křehké a málo houževnaté, a tak se dobře soustruží, řeže i brousí.

Dřevo tisu

Tis je dřevinou s poměrně vysokou hustotou a výjimečnými vlastnostmi, proto byl v historii velmi vyhledávaný. V současné době se tento chráněný strom, jenž vyniká zejména medovou barvou, využívá k výrobě dýh, které se dále zpracovávají na exkluzivní nábytek. Nejcennější při použití na dýhy je dřevo s očkovou texturou. U nás i v zahraničí se tisové dřevo vyskytuje velmi málo. Proto pokud třeba vybíráte dárek, pomocí kterého chcete dát protějšku najevo jeho jedinečnost, tis je správnou volbou.

Jasanové dřevo

Jasan má skvělé vlastnosti, což věděli už staří Řekové, kteří ho cenili jako výborný materiál pro zhotovování kopí a řady dalších zbraní. Dnes se toto dřevo pyšní přívlastky jako pevné, tvrdé, tuhé, pružné a houževnaté. Také proto se často používá k výrobě hodnotného nábytku a parket. Že jasan něco vydrží dokládá také fakt, že se dříve nevyráběly lyže z jiného než jasanového dřeva, stejně jako sáňky nebo tělocvičné nářadí. Jasan evropský má světlé nebo tmavě hnědé dřevo a jeho textura je pravidelná s jasnými letokruhy. Jasanové dřevo velmi rychle vysychá a nepodléhá pozdější deformaci.

Dřevo olivovníku

Z mnoha důvodů je právě tohle moje nejoblíbenější. Dřevo olivovníku je velmi pevné, tvrdé a odolné proti poškrábání, proto se nejčastěji využívá k výrobě podlah a nábytku. Pro svou zajímavou kresbu a zbarvení představuje materiál s vysoce užitnou i estetickou hodnotou, který je oblíbený v sochařství, řezbářství a také když dojde na dřevěná pera. Protože lze dobře leštit, hodí se i pro výrobu uměleckých objektů. Toto velmi univerzální dřevo krémově-žluté barvy je vyhledávají zejména soustružníci, restaurátoři nebo výrobci nožů. Olivovník v mé nabídce pochází z řeckého ostrova Karpathos.

Wengé

Velmi zajímavé tropické dřevo, které skvěle vypadá díky střídání tmavohnědých a světlejších trachejí, jež mu dodávají skutečně výjimečný vzhled a charakter. Dřevo rostoucí v centrální a západní Africe je charakteristické převážně rovnými vlákny, nepravidelnou hrubou texturou, vysokou pórovitostí a nízkým leskem. Patří k předním druhům tmavého dřeva a stále častěji se používá i jako náhrada za eben. Atraktivní kresba je spolu s luxusně působící čokoládově hnědou barvou vizuálně velmi zajímavá.

Padouk

Tvrdé a pevné dřevo s charakteristickou barvou, které roste v tropických deštných lesích rovníkové Afriky. Jádrové dřevo této barevně velmi zajímavé dřeviny je korálově červené až červenohnědé a u nás se používá převážně opracované v podobě parket, nábytku či k výrobě hudebních nástrojů. Někdy se mu přezdívá "barové dřevo" pro odolnost proti vlhkosti a nárazům. Výrobci mají padouk v oblibě pro jeho houževnatost a relativně snadnou opracovatelnost, třebaže vlákno, zpravidla rovné nebo vlnité, bývá místy střídavě točité.

Co zásadního si z článku odnést?

  • Můžete vybírat z dřevěných krabiček a kožených pouzder
  • Tři jednoduchá dělení druhů dřeva: světlé, tmavé, teplé
  • Různé druhy dřeva mají různé vlastnosti a životnost
  • Všechna pera jsou ošetřena speciální ochrannou vrstvou
  • Nejmenší detaily dělají největší rozdíly
  • Na rozhodnutí ovlivněné emocemi není nic špatného
  • Dle vlastností dřeva vyberte takové, které se shoduje s vlastnostmi obdarovaného

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv druh dřeva, vlastním jménem se zaručuji, že bude kvalitní, pevný a že vydrží déle než si myslíte. A za tu důvěru vám děkuji,

Michal Čiliak