Jak(é) vybrat pero a krabičku

Styloví gentlemani vědí, že správné kombinace a detaily jsou velmi důležité. Doplňky jsou mnohdy stejně zásadní jako zbytek outfitu. Nevhodná drobnost může pokazit celkový dojem, nebo ho v opačném případě vynést do nebes. Jaké pero zvolit, aby pozvedlo váš styl ještě výš?

Platí pravidlo o kombinaci stejné barvy kůže bot, pásku a dokonce i řemínku hodinek, případně kůže aktovky. Pásek by zkrátka měl barevně ladit s botami, případně i taškou nebo peněženkou. Nemusí jít o naprosto stejný odstín, ale neměl by se razantně odlišovat. A když už si potrpíte na detaily, vhodně vybraným perem vše dotáhnete k naprosté dokonalosti. Jaké pero si vyberete?

Vybírat můžete z nepřeberného množství světlých i tmavých odstínů hnědé a můžete se rozhodnout, zda zvolíte dřevo z českých hájů, nebo z končin exotických, například tmavé africké dřevo Wengé nebo cihlově hnědé až červené africké dřevo Padouk. Kombinovat lze cokoli. Záleží, jaký máte cit pro detail.

 

Velmi světlá nebo světle hnědá dřeva:

tis, jasan, dub, jabloň, hruška, olivovník, třešeň

Tmavě hnědá dřeva:

ořešák, Wengé

Teplé odstíny hnědé:

Padouk, švestka

 

Výhodou tmavých per je, že na nich nejsou tolik vidět případné nečistoty. Všechna pera z dílny Michala Čiliaka však jsou ošetřena několika vrstvami vysoce kvalitního „tvrdého voskového oleje“ a jsou omyvatelná, takže můžete vybírat podle svého vkusu a nenechat se odradit od světlých odstínů. Barva je jen jednou vlastností z mnoha. Dřevo má různou hustotu a pružnost. Některé dřeviny jsou například odolnější proti pádu na zem a odření, takže pokud jsou vaše ruce trochu olšové, sáhněte raději po tvrdší dřevině. Pak se vyplatí objednat pero i s krabičkou, která představuje „další ochrannou vrstvu“. Dubovou nebo bukovou krabičku, kterou použijete také jako stojánek na stůl, můžete ještě „vylepšit“ a opatřit ji originálním gravírovaným přáním. S takovým dárkem budete mít o to větší (a zaručený) úspěch!

 

Bukové dřevo

je tvrdé, těžké, málo pružné a poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získává tmavší, charakteristickou barvu.  Buk se používá v nábytkářsví převážně pro „levné“ použití, např. na překližky, nejvíce ho však proslavila firma Thonet svými slavnými „thonetkami“, židlemi z ohýbaného dřeva, které se stále vyrábějí. Buk špatně snáší vlhkost a střídání vlhka se suchem.

Dubové dřevo

dlouhodobě patří k nejžádanějším. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. Využívá se jak v masivu, tak i na krájení dýh. S dubem pracují řezbáři a sochaři, dá se řezat dláty i napříč vláknům. Dobře se lepí i moří.

Ořechové dřevo

je velmi ceněné, přičemž velký zájem mají dýhárny zejména o starší stromy. Kresba ořechu je opravdu nezaměnitelná a bez nadsázky platí „co kus, to originál“.  Barva jádra hodně záleží na půdních podmínkách, nejčastěji je však tmavohnědé s jasným černým oddělením od bělu. I barva ohraničení závisí na půdě (někdy může být až do červena). Ořechové dřevo je hodně tvrdé a svou vysokou trvanlivostí často předčí i dub. Dobře se obrábí a soustruží a výborně ohýbá.

Třešeň

se stejně jako všechny ovocné dřeviny vyznačuje stejnoměrnou hustotou a zajímavou kresbou. Běl je žlutá, jádro červenohnědé s barevnými záběhy, které jsou u mladšího dřeva šedozelené, u starších stromů krvavě červené. Dřevo je slabě lesklé, snadno se moří a výborně leští. Patří k nejžádanějším dřevům pro nábytkářství, protože je jemně pórovité, pevné, odolné a lehce opracovatelné. Používá se na dýhy, v řezbářství a soustružnictví.

Dřevo hrušně

je velmi tvrdé (mezi ovocnými stromy nejtvrdší), pevné a má šedě-hnědou barvu s bílými tóny. U starších stromů zbarvení jádra dřeva přechází až do červených odstínů. Kresba dřeva je díky složení vláken velmi jemná a příjemná. V řezu má hrušeň pravidelnou kresbu, která se hodí k využití v dekorativním nábytkářství i pro výrobu obložení, dekorací a hudebních nástrojů.

Dřevo jabloně

je těžké a tvrdé, ale dobře opracovatelné. Zbarvení bývá hodně proměnlivé, zatímco běl je narůžovělá, jádro červenohnědé. Pro mnohé vysoce dekorativní jabloň někdy obsahuje výrazně tmavá místa. To se však nepovažuje za vadu dřeva, ale jako zajímavý barevný efekt. Díky svému specifickému zbarvení jabloň vynikne v detailech. Pro své silné ovocné aroma je jabloňové dřevo velmi vyhledávané na uzení.

Švestkové dřevo

je pevné, velice tvrdé a má hodně hustě rozmístěné letokruhy. Švestky bývají malé a často hodně pokroucené, takže se využívají pouze menší a rovnější kusy. Ty se musí sušit velice pomalu a hodně zatížené, protože mají sklon praskat.  Zvláštností švestkových stromů je, že pokud uschly ve stoje, mají jádro vínově, až mahagonově hnědé, někdy s plynulým přechodem do fialových odstínů. Švestkové dřevo je křehké a málo houževnaté, a tak se dobře soustruží, řeže i brousí.

Tis

je dřevinou s poměrně vysokou hustotou a výjimečnými vlastnostmi, proto byl v historii velmi vyhledávaný. V současné době se tento chráněný strom, jenž vyniká zejména medovou barvou, využívá k výrobě dýh, které se dále zpracovávají na exkluzivní nábytek. Nejcennější při použití na dýhy je dřevo s očkovou texturou. U nás i v  zahraničí se tisové dřevo vyskytuje velmi málo.

Jasanové dřevo

má ty nejlepší vlastnosti, což už věděli staří Řekové, kteří jasan cenili jako výborný materiál pro zhotovování kopí a podobných zbraní. Dnes toto dřevo, které se pyšní přívlastky jako pevné, tvrdé, tuhé, pružné a houževnaté, slouží k výrobě hodnotného nábytku a parket. Že jasan něco vydrží dokládá také fakt, že se dříve nevyráběly lyže z jiného než jasanového dřeva, stejně jako sáňky nebo tělocvičné nářadí. Jasan evropský má světlé nebo tmavě hnědé dřevo a jeho textura je pravidelná s jasnými letokruhy. Jasanové dřevo velmi rychle vysychá a nepodléhá pozdější deformaci.

Dřevo olivovníku

je velmi pevné, tvrdé a odolné proti poškrábání, proto se nejčastěji využívá k výrobě podlah a nábytku.  Pro svou zajímavou kresbu a zbarvení představuje materiál s vysoce užitnou i estetickou hodnotou, který je oblíbený v sochařství a řezbářství. Protože lze dobře leštit, hodí se i pro výrobu uměleckých objektů. Toto velmi univerzální dřevo krémově-žluté barvy je vyhledáváno zejména soustružníky, restaurátory nebo výrobci nožů.

Wengé

je velmi zajímavé tropické dřevo, které skvěle vypadá díky střídání tmavohnědých a světlejších trachejí, jež mu dodávají skutečně výjimečný vzhled a charakter. Dřevo rostoucí v centrální a západní Africe je charakteristické převážně rovnými vlákny, nepravidelnou hrubou texturou, vysokou pórovitostí a nízkým leskem. Patří k předním druhům tmavého dřeva a stále častěji se používá i jako náhrada za eben. Atraktivní kresba je spolu s luxusně působící čokoládově hnědou barvou vizuálně velmi zajímavá.

Padouk

je tvrdé a pevné dřevo s charakteristickou barvou,  které roste v tropických deštných lesích rovníkové Afriky. Jádrové dřevo této barevně velmi zajímavé dřeviny je korálově červené až červenohnědé a u nás se používá převážně opracované v podobě parket, nábytku či k výrobě hudebních nástrojů. Někdy se mu přezdívá "barové dřevo" pro odolnost proti vlhkosti a nárazům. Výrobci mají padouk v oblibě pro jeho houževnatost a relativně snadnou opracovatelnost, třebaže vlákno, zpravidla rovné nebo vlnité, bývá místy střídavě točité.

 

Jakou zvolit krabičku?

 

Bukovou krabičku

doporučuji párovat s pery ze světlích nebo velmi světlých dřevin a exotickou dřevinou Padouk. Bukové dřevo je tvrdé, málo pružné a poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, naolejováním získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté. Na bukové krabičce výborně vynikne gravírování vašeho přání, nebo jiný text.

Dubovou krabičku

bych ideálně pároval s pery z tmavě hnědých dřevin a dále také s českým švestkovým dřevem. Dubová krabička je opravdu pevný kus dřeva, který odolá vrtochům počasí. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z českých dřev nejdéle vzdoruje střídání vlhka a sucha a dobře se lepí a moří. Dubová krabička je stylová a taktéž na ní můžete dobře gravírovat text přání apod.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení