Plnicí vs. kuličkové

Plnicí Pero

 

Kouzlo plnicího pera spočívá v tom, že zanechává sytou stopu a po papíře klouže zlehka. Hrot plnicího pera je na rozdíl od ocelového perka na špičce opatřen kuličkou z tvrdokovu, která velmi dobře klouže po kapičce inkoustu. Jak známo, kapaliny snižují tření, na pero tedy není při psaní potřeba tlačit, stopa je navíc v šířce i délce vyrovnaná a dobře viditelná. Ruka je tím lehčí a méně se při psaní namáhá, což představuje výhodu zvlášť u leváků, kteří jsou v systému pravorukého písma v nevýhodě.

DSC_0711

Kuličkové pero

 

Kuličková pera obsahují nerozebíratelnou náplň s inkoustem, který se nedá doplňovat. Na konci náplně, v hrotu, je osazená drobná kovová, nebo keramická kulička, která se při psaní otáčí a přenáší drobné množství inkoustu z náplně na papír. Kulička musí být utěsněná tak, aby nepropouštěla inkoust, musí být dostatečně volná, aby se hladce otáčela a nesmí z hrotu vypadnout ani ven z náplně, ani dovnitř do náplně. Kuličkové pero nebo taky „propiska“ bylo vymyšleno jako méně stylovější, avšak spolehlivější nástupce plnicích per. Po 2. světové válce se stalo nejrozšířenějším psacím nástrojem. Za svou oblibu vděčí mimořádné jednoduchosti používání, spolehlivosti při psaní a v neposlední řadě i relativně nízké ceně.

Plnicí, nebo kuličkové. Luxusní. Dřevěné. Originální. Osobité. Jedinečné. Jaké si vyberete?

 DSC_0869

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení