Plnicí vs. kuličkové pero

Základní dilema, které vyvstane každému, kdo řeší otázku, jak vybrat dřevěné pero. Je lepší plnicí, nebo kuličkové? Nalezení správné odpovědi ovlivňuje hned několik faktorů od ceny až po praktické využití a příběh, který budete vy, nebo vámi obdarovaný, s perem psát. Následující řádky vám tohle dilema pomohou vyřešit a vysvětlí výhody a nevýhody obou typů. A ať už to po konečném bilancování dopadne pro plnicí nebo kuličkové, jisté je, že to bude to pravé ořechové (nebo dubové, a možná dojde i na řecký olivovník).

Ještě než se pustíme do přímého porovnávání, oba dva typy per vám jednotlivě představím:

Plnicí Pero

 

Kouzlo plnicího pera spočívá v tom, že zanechává sytou stopu a po papíře klouže zlehka. Děje se tak proto, že hrot plnicího pera je, na rozdíl od ocelového perka, na špičce opatřen kuličkou z tvrdokovu, která velmi dobře klouže po kapičce inkoustu. Jak známo, kapaliny snižují tření, a proto na pero není při psaní potřeba tlačit. Stopa je navíc v šířce i délce vyrovnaná a dobře viditelná. Ruka je s plnicím perem tím lehčí a méně se při psaní namáhá, což představuje výhodu zvlášť u leváků, kteří jsou v systému pravorukého písma v nevýhodě. Díky lehkosti pohybu je je zároveň celý akt psaní ladnější a elegantnější.

DSC_0711

Kuličkové pero

 

Kuličková pera obsahují nerozebíratelnou náplň s inkoustem, která se nedá doplňovat. Jakmile ale dojde, můžete ji snadno vyměnit za novou. Na konci náplně, v hrotu, je osazená drobná kovová, nebo keramická kulička, která se při psaní otáčí a přenáší drobné množství inkoustu z náplně na papír. Kulička musí být utěsněná tak, aby nepropouštěla inkoust, musí být dostatečně volná, aby se hladce otáčela. Zároveň musí být upevněná tak, aby nevypadla ven z náplně, ani nezapadla opačným směrem. Kuličkové pero, lidově označované jako „propiska“, bylo vymyšleno jako méně stylovější, avšak spolehlivější nástupce plnicích per. Po 2. světové válce se stalo nejrozšířenějším psacím nástrojem. Za svou oblibu vděčí mimořádné jednoduchosti používání, spolehlivosti při psaní a v neposlední řadě i relativně nízké ceně.

Plnicí, nebo kuličkové. Luxusní. Dřevěné. Originální. Osobité. Jedinečné. Jaké si vyberete?

 DSC_0869

 

Faktory ovlivňující výběr pera:

Cena:

Zpravidla se můžete setkat s tvrzením, že kuličková pera jsou levnější než ta plnicí. Cenu mé nabídky ale stanovuje množství odvedené práce se dřevem, jeho hodnota a vzácnost. Proto jak plnicí, tak kuličková pera najdete zalistovaná za stejnou cenu.

Účel:

Podle Machiavelliho účel světí prostředky, já ale věřím, že co se týče pera, pak právě prostředek světí účel. Má váš originál sloužit k příležitostnému podpisu dokumentů? Zvolte plnicí pero, které vydrží psát kratší dobu, ale za to jemněji a s elegantnější linkou. A úplně naopak - pokud vy nebo obdarovaný plánujete použít pero na psaní delších textů, zvolte kuličkové.

Které pero vydrží psát déle?

U obou typů per se liší velikost náplně s inkoustem. Zatímco s plnicím perem dokážete popsat plus mínus deset “á čtyřek”, kuličkové pero zvládne mnohem víc. A to až do takové míry, že u něj neměříme výdrž počtem stran, ale délkou linky, kterou kuličkové pero natáhne až na 3 kilometry. To je pro představu čára vedoucí z Vyšehradu na Václavák a zase zpátky. Rozdíl ve výdrži není daný jen objemem náplně, ale i faktem, že plnicí pero propouští při psaní víc inkoustu.

Doplňování inkoustu do per (refil)

Které pero je lepší z hlediska doplňování inkoustu? Tady je odpověď celkem jednoduchá, protože ačkoliv to není vždy standardem (především v případě plnicích per), inkoust můžete pohodlně doplňovat do obou variant. Kvalitní náplň na kuličková pera je součástí nabídky přímo u mě na webu, další alternativy jsou běžně k dostání v papírnictví. A v případě plnicích máte dvě možnosti. Buď vyměnit starou bombičku za novou, nebo použít konventor, což je typ inkoustové bombičky, kterou lze opakovaně doplňovat. Nakonec tajný tip, do mých plnicích per se vejdou bombičky dvě, tudíž si ve svém originálu můžete schovávat jednu rezervní. 

Historie:

Pokud se chcete svým perem přiblížit způsobu, kterým činnost psaní vykonávali naši předkové, pak vám do ruky rozhodně lépe padne pero plnicí. To se totiž běžně používalo (v různých podobách) až do období druhé světové války, kdy ho začal postupně nahrazovat jeho dnešní sok. Nikdy ho ale nenahradil úplně, a i když s sebou kuličkové pero přineslo třeba větší efektivitu, některé typy činností si zkrátka i dnes užíváme víc takzvaně po staru. Stejně jako je to například s vinyly po nástupu CD a streamovacích služeb (na rozdíl od hudebního nosiče ale dřevěné pero žádná aplikace nenahradí).

Vkus:

Každý jsme originál s individuálním pohledem na svět. Proto i když bychom třeba na základě doposud představených faktorů, určujících, jestli je lepší kuličkové nebo plnicí pero, došli k jasnému vítězi, nemusí do našich norem zapadat z hlediska estetiky. Důležitou roli proto vždycky hraje váš vkus. Neupozaďujte vaší osobnost a ducha a splyňte s perem, se kterým navážete opravdové vnitřní pouto.

Originalita:

Jedním z důvodů, proč roste zájem o dřevěná pera, je jejich originalita. Pera, která najdete na této stránce, jsou do posledního originálem, což je přes všechny rozdíly hlavní vlastností, která spojuje kuličkové i plnicí varianty.

Druhy dřeva:

V mé nabídce najdete přes 20 druhů dřeva, ze kterého pro vás vytvořím oba typy per. Doporučuji proto navštívit článek Jak vybrat pero a krabičku, kde vám mimo jiné vysvětlím právě různé vlastnosti dřeva, jejich výhody a nevýhody.

Shrnutí aneb které dřevěné pero je lepší?

Kdybych měl všechny zásadní rozdíly shrnout do pár vět? Kuličkové pero rychleji schne a vydrží déle psát, tudíž vítězí z hlediska efektivity. Plnicí pero ovšem dělá hezčí linky, lépe sedí v ruce a samotný akt psaní je s ním elegantnější a komfortnější. Proto pokud hledáte dřevěné pero vyloženě na psaní, bude lepší kuličkové. Plnicí pero je pro mnoho lidí víc sexy a zanechá větší dojem při podepisování dokumentů. Konečné rozhodnutí je ale na člověku a jeho vkusu, protože právě jeho uspokojení je pro celkovou radost to nejdůležitější.

Proto ať už zvolíte plnicí nebo kuličkové, dražší či levnější, třešeň nebo dub, od Michala Čiliaka vždycky dostanete s láskou tvořený originál, který bude patřit jenom vám. A za to dám pero do ohně.

Michal Čiliak