Materiál

Damascénská nebo také damašková ocel představuje jeden z nejkvalitnějších materiálů na světě. Technika její výroby vznikla několik set let před naším letopočtem a dodnes vzbuzuje obdiv. Ocel vytvořená tímto způsobem byla svými vlastnostmi jedinečná, neuvěřitelně pevná, odolná a díky vzorovanému povrchu i opravdu krásná. Čepele mečů, dýk a kopí z damašské oceli byly spolehlivé, a tak tento výjimečný materiál získal vynikající pověst. Vládci s takovými zbraněmi v rukou byli považováni za téměř neporazitelné. Z tohoto důvodu damascénská ocel nebyla jen známkou moci a bohatství. Dlouho se totiž věřilo, že má i mystické vlastnosti.

Jak už název napovídá, jedná se o ocel, která je spojená s městem Damašek. Pochází ale ze starověké Indie, kde se s výrobou tohoto jedinečného materiálu začalo a odkud se do hlavního města Sýrie dovážela. Tajemství výroby oceli s tak výjimečnými vlastnostmi, zaručující vítězství v bitvách a věčnou slávu, chtěli znát všichni, a tak se výrobní postup později roznesl po celém středomoří i do kontinentální Evropy. Mezi římskými a keltskými válečníky, náčelníky Vikingů a arabskými císaři byla damašská ocel vždy synonymem úcty, síly, krásy a velkých vůdců.

Dnes je výroba „pravé“ damaškové oceli z jednoho kusu mnohými považovaná za „ztracené umění“. Více než tisíc let se kováři po celém světě snaží přijít na výrobní proces tohoto nevšedního materiálu. Jeden z pokusů o napodobení této staré a finančně také velmi náročné techniky je překládání a svařování dvou typů oceli. Jedná se o takzvanou „překládanou ocel“, kterou dnes známe právě jako damaškovou ocel. Tento postup výroby damascénské oceli se od toho starověkého liší, ale to neznamená, že nevyžaduje zkušenosti a neobyčejnou zručnost. Výsledným materiálem tohoto neuvěřitelně pracného procesu je velmi kvalitní ocel, která snoubí vlastnosti tvrdé vysokouhlíkové oceli a měkké nízkouhlíkové oceli. Finální produkt tak má nejlepší z vlastností obou ocelí. Je velice tvrdý, ale zároveň houževnatý.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení